Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Wam kilka stron internetowych, przydatnych w nauce języka rosyjskiego.

Internet jest nieocenionym źródłem umożliwiającym poszerzanie swojej wiedzy, bez względu na to, czy dopiero chcecie zacząć swoją przygodę z tym językiem, czy już się go uczycie.

Samodzielna nauka nie zastąpi, rzecz jasna, profesjonalnych lekcji z wykwalifikowanym lektorem na bieżąco korygującym wszystkie nasze błędy, jednakże namiastkę takich zajęć dają nam kanały na youtube, prowadzone właśnie przez rosyjskojęzyczne lektorki.

Youtube.

Przykładem takiego kanału może być Fun Russian. Tematyka filmików jest różna i zahacza zarówno o poziom podstawowy, jak i zaawansowany. Poznamy rosyjski alfabet wraz z wymową liter, nauczymy się powitań i pożegnań w tym języku, przyswoimy sobie sporo słówek (nie tylko) z języka potocznego oraz poznamy niektóre zagadnienia gramatyczne.

Polskie portale.

Na każdym etapie nauki języka bardzo ważne jest samodzielne poszerzanie zasobu słownictwa. Tutaj z pomocą przychodzą portale poświęcone językowi rosyjskiemu, takie jak: www.rosyjski.slowka.pl czy www.jrosyjski.pl. Znajdziemy na nich zebrane tematycznie grupy słów, związane na przykład z określeniem wyglądu i charakteru człowieka, nazwami krajów i narodowości, wypoczynkiem i turystyką, biznesem i wiele, wiele innych. Na stronach tych znajdziemy także zakładki poświęcone zagadnieniom gramatycznym, gdzie nie tylko wyjaśniono je w przystępny sposób w języku polskim, ale także można sprawdzić nabytą wiedzę wykonując dostępne na stronach testy. Dodatkowo portal www.jrosyjski.pl oferuje darmowy kurs języka rosyjskiego dla początkujących, na który składa się 25 lekcji wysyłanych co drugi dzień na Wasz e-mail. Naprawdę jest w czym wybierać!

 

Rosyjskie portale.

Godny szczególnej uwagi i polecenia wszystkim tym, którzy uczą się języka rosyjskiego, jest rosyjski portal Gramota.ru. Każde interesujące nas rosyjskie słowo system wyszukuje we wszystkich zawartych na stronie słownikach, dzięki czemu w jednym miejscu zostają nam podane wszystkie jego znaczenia, a także na przykład synonimy i antonimy. Na stronie mamy także możliwość sprawdzenia naszych umiejętności językowych w repetytoriach online – dyktandach, testach na interpunkcję i ćwiczeniach z ortografii. Znajdziemy tam także spisy słów sprawiających trudności, obszerne listy związków frazeologicznych, przysłów i porzekadeł, a także łamańców językowych, szczególnie przydatnych na etapie nauki płynnego i szybkiego mówienia w języku obcym.

A jeśli już poruszyliśmy temat łamańców językowych, strona www.skorogovor.ru jest ich chyba najpełniejszym spisem, gdzie łamańce podzielone są ze względu na stopień trudności, a niektórych możemy odsłuchać z zamieszczonych na stronie plików wideo.

Ucząc się języka warto odwiedzać także zwyczajne rosyjskie portale i tłumaczyć sobie nieznane nam występujące tam słówka. Dobrym przykładem jest strona AdMe.ru. Czytając ją łączymy przyjemne z pożytecznym, bowiem tematyka tam poruszana oscyluje wokół szeroko pojętej sztuki i rozrywki, a także psychologii i życia człowieka (rozwiążemy tam na przykład test na typ osobowości). Jednakże to, co odróżnia ją od innych, to podanie ciekawych informacji w takiej formie, by wzbudzić w czytającym pozytywny nastrój. Znajdziemy tam teksty pisane przystępnym językiem na średnim poziomie zaawansowania. Nie trudnym, ale umożliwiającym poszerzanie naszego językowego zasobu o synonimy znanych nam słów albo utrwalone w języku potocznym wyrażenia, które potem wykorzystane w mowie będą świadczyć o nie tylko książkowej znajomości języka.

Rosyjski i angielski razem?

Tym, którzy stawiają sobie poprzeczkę jeszcze wyżej, polecamy edukacyjny portal do nauki rosyjskiego w języku angielskimwww.russianforfree.com. Często intensywne zgłębianie nowego języka obcego wpływa na zapominanie tego już opanowanego. Takie podejście do nauki wyklucza to ryzyko. Strona zawiera ogromną ilość materiałów edukacyjnych, zarówno klasycznych, w formie tablic gramatycznych czy tekstów o poziomie zaawansowania do wyboru (z angielskim tłumaczeniem i tematycznym słowniczkiem), jak i tych przygotowanych w ciekawej formie na przykład gier językowych, komiksów czy kreskówek. Różnorodność materiałów zamieszczonych na stronie i możliwość dwujęzycznej nauki – to dwa zasadnicze atuty opisywanego portalu.

Mamy nadzieję, że naszymi propozycjami zachęcimy Was do większej aktywności w sferze samodzielnych studiów nad językiem rosyjskim 🙂