Egzamin TELC
Kto przygotowuje egzaminy TELC?
Egzaminy TELC są opracowywane i administrowane przez instytucję non profit TELC – The European Language Certificates we Frankfurcie (www.telc.net), która jest członkiem ALTE – Association of Language Testers in Europe (www.alte.org).
System egzaminacyjny TELC został opracowany w odniesieniu do Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (Common European Framework of Reference) Rady Europy.
Czym jest certyfikat TELC?
Jest to międzynarodowy dokument językowy uznawany przez administracje państwowe, instytucje publiczne i gospodarcze w krajach Unii Europejskiej.
W Europie egzaminy TELC są między innymi częścią państwowego systemu szkolnictwa (Węgry, Hiszpania), mają akredytację instytucji rządowych oraz są honorowane przez Izby Przemysłowo-Handlowe (Niemcy, Francja).
Przez jakie instytucje w Polsce jest uznawany certyfikat TELC?
- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Certyfikaty TELC spełniają wymogi postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej oraz dokumentowania znajomości języka obcego przez przewodników turystycznych i pilotów wycieczek.
- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Stanowią one podstawę do zwolnienia z egzaminu doktorskiego w zakresie nowożytnego języka obcego.
Co daje certyfikat TELC?
- poświadczenie znajomości języka na danym poziomie – jest to międzynarodowy dokument językowy uznawany przez administracje państwowe, firmy, instytucje publiczne i gospodarcze w krajach Unii Europejskiej;
- zwolnienie ze wstępnych lub końcowych egzaminów językowych oraz lektoratów na wielu polskich uczelniach państwowych i prywatnych;
- certyfikat TELC pozwala na ubieganie się o stypendia programu Socrates/Erasmus;
- certyfikat TELC jest umieszczony na liście uznawanych w ramach postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej (Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2005 r. – Dz. U. nr 266, poz. 2230). Jest niezbędnym dokumentem stwierdzającym znajomość języka w przypadku ubiegania się o pracę na stanowiskach urzędniczych w krajach Unii Europejskiej (minimalny poziom – B2).
Z jakich języków można zdawać egzamin telc?
Certyfikaty można uzyskać z dziesięciu języków: angielskiego, niemieckiego, tureckiego, hiszpańskiego, francuskiego, włoskiego, portugalskiego, rosyjskiego, arabskiego oraz polskiego.
Slavia – Centrum Języków Słowiańskich
- ul. Lubicz 22/8, 31-504 Kraków
- 507 487 201
- biuro@slavia-jezyki.pl
- Jak do nas dojechać?