kurs-chorwackiego-krakow

* Chcę się zapisać na kurs chorwackiego. Kiedy mogę to zrobić? 

Zapisy na kursy grupowe rozpoczynamy we wrześniu i styczniu tzn. przed rozpoczęciem nowych semestrów.  Na kursy indywidualne oraz przez Skype można zapisać się w dowolnym terminie.

* Jak wygląda nauka chorwackiego w Slavii? Czy będę miał tylko podręcznik czy dostanę jakieś materiały dodatkowe?

O tym jak prowadzimy zajęcia, możesz przeczytać tutaj. Poza podręcznikiem (dlaczego używamy podręcznika dowiesz się klikając tu) uczniowie mają do dyspozycji również materiały dodatkowe (wydruki, materiały audio i video), które lektor przynosi dla nich na zajęcia oraz dostęp do platformy online, na której znajdą dodatkowe testy i m.in. informacje o odbytych zajęciach (tematy, frekwencję, informacje o płatnościach).

* Czy w Slavii będę mógł korzystać ze słowników? Jaki słownik mogę kupić dla siebie?

Tak, w naszej bibliotece posiadamy słowniki chorwacko-polskie i polsko-chorwackie, które lektorzy mogą pożyczyć na zajęcia. Jeżeli chcesz wiedzieć jaki słownik do chorwackiego będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy, zajrzyj do naszego artykułu tutaj.

* Czy znając chorwacki będę rozumiał serbski?

Tak. Serbski i chorwacki różnią się między sobą, ale nie na tyle, żebyś ich nie zrozumiał. Są to np. różnice w słownictwie (polski styczeń po serbsku brzmi januar, a po chorwacku siječanj) a także w konstrukcji zdania np. w serbskim pojawia się da + odmieniony czasownik czego w chorwackim nie spotkamy (Chorwaci użyją bezokolicznika), stąd zdanie Lubię jeść lody po serbsku będzie brzmiało Volim da jedem sladoled (Болим да једем сладолед) a po chorwacku Volim jesti sladoled.